Taras i balkon- to można aranżować!
16 kwietnia 2013
Blat kuchenny- na jaki warto się zdecydować?
30 kwietnia 2013
Pokaż wszystkie

Fototapety – Jak w prosty i niedrogi sposób odmienić charakter wnętrza?

Kiedyś fototapeta kojarzyła się z kiczowatą i przytłaczającą palmą na dzikiej plaży z żółtym piaskiem. Dzisiaj ten wizerunek jest już zupełnie nieaktualny- fototapety są bardzo wysokiej jakości, a ich stosowanie jest uzasadnione. Co oczywiście nie oznacza, że możemy ich nadużywać. Pozwalają jednak na ciekawe i niezliczone możliwości!

fototapeta we wnętrzach mr perswall (8)

fot. “Gone shopping”. proj.R. Hilmersson, fototapeta z kolekcji MR PERSWALL

Właściwe stosowanie fototapet daje bardzo ciekawe efekty we wnętrzu, a mnogość wzorów, motywów, kolorów jest nieograniczona. Można zaryzykować stwierdzenie, że odchodzimy od tapetowania całych pomieszczeń. Architekci skupiają się na podkreśleniu szczególnej ściany, bądź jej fragmentu. Dobrze dobrana fototapeta powinna też podkreślać charakter użytkowników mieszkania/domu.

fototapeta we wnętrzach mr perswall (2)

fot. “I see the light”, fototapeta z kolekcji MR PERSWALL

W dodatku możemy wykorzystywać całą paletę innych możliwości, które umożliwia stosowanie fototapet . Aby ciekawie powiększyć optycznie małą przestrzeń powinniśmy pomyśleć o fototapecie z „głębią”. Do takiego zabiegu świetnie nadają się zdjęcia z daleką perspektywą lub ujęcia panoramiczne np. molo, perspektywa miasta czy most.

Jeśli nie lubimy zdjęć, możemy wzorzystą tapetą poprawić proporcję pomieszczenia np. pasy pionowe wydłużą optycznie pokój, poziome rozszerzą, drobne i jasne motywy powiększą je.  Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza  dynamikę i efekt “WOW” spróbujmy zastosować wzór bardziej agresywny i intensywny w barwie. Oprócz gotowych kompozycji możemy zdecydować się na stworzenie autorskiej tapety. Ciekawym  rozwiązaniem mogą być także naklejki naścienne- są mniej inwazyjne.

fototapeta we wnętrzach mr perswall (9)

fot. “Zanikający czas- środa, 9-17pm”, proj. szwedzkiego artysty i rysownika Niklasa Lundberga,  grafika z kolekcji MR PERSWALL

Decydując się na fototapetę stają Państwo przed wyborem nie tylko wzoru czy motywu, ale także materiału, na którym zostanie on wydrukowany. Koszt fototapety różni się w zależności od podłoża wydruku. Najczęściej spotykane rodzaje tapet to foliowe, lateksowe i winylowe.

Fototapeta foliowa – najczęściej spotykana i najtańsza, jednak najmniej trwała. Zalecana do  stosowania na meblach, drzwiach, szybach i innych gładkich powierzchniach, które nie są narażone na częsty dotyk lub tarcie.

Fototapeta lateksowa – trwalsza od foliowej, doskonale nadaje się do sypialni i salonu, wzmocniona laminowaniem może być stosowana w każdym pomieszczeniu. Jest odporna na delikatne zmywanie.

Fototapeta winylowa – najgrubsza i najtrwalsza z wymienionych. Jest odporna na wielokrotne zmywanie, dlatego może być używana w łazience czy kuchni.  Odradza się stosowanie jej na dużych powierzchniach  ścian zewnętrznych, gdyż w odróżnieniu od lateksowej jest nieprzepuszczalna i nie pozwala ścianie oddychać. Jej zaletą jest to, że ze względu na dużą grubość pozwala ukryć i zniwelować nierówności podłoża.

fototapeta we wnętrzach mr perswall (7)

fot. Biblioteka z kolekcji  MR PERSWALL