Benio Bałut w dobrych wnętrzach- zaskakująca pomoc dwulatka
6 lutego 2013
Eksponujemy książki we wnętrzach
16 kwietnia 2013
Pokaż wszystkie

Kilka słów o projektowaniu kuchni

KUCHNIA- CO WARTO PRZEMYŚLEĆ?

Dobra kuchnia to nie tylko przemyślany design i technologia. Niesłychanie ważna jest ergonomia pracy, która jest podstawą projektowania kuchni.

Kuchnia w przeciwieństwie do większości innych domowych pomieszczeń jest miejscem pracy. Przygotowujemy tu posiłki i następnie sprzątamy.  Warto zaaranżować ją tak, aby  była jak najlepiej dopasowywana do jej użytkowników. Jest to bardzo ważny czynnik, który odpowiada za satysfakcję z nowej kuchni. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu zasad ergonomii praca, którą będziemy w niej wykonywać będzie krótsza, bardziej przyjemna oraz wydajna, a także mniej męcząca.

fot. Znakomita kuchnia ‘S2′ niemieckiego producenta: SieMatic

Upraszczając- chodzi o to, by dostosować wymiary  elementów w kuchni do wymiarów poszczególnych ruchów człowieka.  Ergonomię warto rozpatrywać indywidualnie. Duże znaczenie ma uwzględnienie indywidualnych cech użytkowników.  Celem jest zminimalizowanie ruchów oraz unikanie niepotrzebnych kroków, a także sprawienie, by kuchnia była użyteczna dla wszystkich mieszkańców domu.   W tym sensie każdy aspekt projektowania ma olbrzymie znaczenie- wysokość blatu, odpowiednia wysokość sprzętów- mikrofalówki i piekarnika, głębokość zlewozmywaka, a także odległości pomiędzy nimi. Bardzo istotne jest, aby zlew kuchenny, płyta grzewcza i lodówka znajdowały się w miarę blisko siebie i były ustawione we właściwy sposób.

Adaptacyjność kuchni oznacza, że jej przestrzeń powinna być sprawnie i wygodnie użytkowana przez osoby o różnych możliwościach. Czy są Państwo wysocy, czy niscy? Jak daleko mogą Państwo sięgnąć? Jeśli nie możemy komfortowo dostać ręką do wyższych półek nie powinniśmy przechowywać tam często używanych rzeczy. Jeśli sięganie do niższych półek jest trudne dla Państwa,  obszerne szuflady i otwarcia mogą być rozwiązaniem.  Bardzo ważne jest również umiejętne oświetlenie. Badania pokazują, że osoby po 50tym roku życia potrzebują o 100% więcej światła do wykonywania prostych czynności niż osoby dwudziestoletnie.

Zacznijmy od analizy przepływu pracy. Ponieważ każdy kucharz pracuje w inny sposób, praca, którą wykonujemy ma wyraźne indywidualne cechy. Analiza przepływu pracy jest niczym innym jak zadawaniem prostych pytań: kto będzie tu pracował i jaka praca będzie wykonywana? Czy będzie stał, czy siedział pracując? Jaki będzie początkowy krok przy wykonywaniu tych czynności? Który będzie następny? Powinniśmy mieć wszystko czego potrzebujemy pod ręką i we właściwym miejscu. Każdy aspekt kuchni powinien być przemyślany- od jej układu funkcjonalnego, poprzez odpowiednie umiejscowienie sprzętów, półek oraz odpowiednie wyposażenie projektowanych mebli oraz oświetlenie stref roboczych.

fot. Kuchnia ‘S2′ SieMatic

WYSOKOŚĆ BLATU- CZY 90 CM JEST OK?

Aby wybrać właściwe wysokości blatów roboczych powinniśmy się skupić nad pomiarem wysokości naszych łokci od podłogi. Wysokość osoby ma dużo mniejsze znaczenie.

Jeśli łokcie są zbyt wysoko projektowanych blatów, będą mieć Państwo tendencję do pochylania się do przodu. Jeśli łokcie będą zbyt blisko blatów, będą mieli Państwo tendencję do przechylania się do tyłu aby wprowadzić je w wygodną pozycję.  Pierwszy i drugi problem ma  niekorzystne działanie dla pleców. Jeśli po przygotowaniu kolacji Państwa dolny odcinek pleców boli- blat jest zbyt nisko. Jeśli boli górny odcinek- blat jest zbyt wysoko. Dla większości ludzi standardowa wysokość blatu wynosząca obecnie 90cm jest zbyt niska. Standard ten został ustanowiony już w 1930 roku, kiedy średnia wysokość ludzi była niższa niż dzisiaj. Optymalna wysokość blatu dla większości ludzi mieści się w przedziale 91,5 do 94cm. Taka wysokość jest dobra do podstawowych czynności takich jak krojenie, siekanie etc. To bardzo istotne, aby wysokość blatu dobrać odpowiednio do użytkownika.

Ważne jest także, aby rożne przestrzenie kuchni doposażać do różnych czynności, np.:

– do mieszania rękami potrzebujemy niższych blatów

-przy zmywaniu naczyń wysokości powierzchni roboczej nie stanowi wykończenie blatu, ale dno zlewu. Głębokość zlewu ma bardzo duże znaczenie. Dla wysokiej osoby odpowiednia głębokość będzie wynosić ok 25cm, ale dla niskiej osoby znacznie lepszy będzie zlew o głębokości ok 15cm.

Dobrym pomysłem jest przechowywanie rzeczy, które najczęściej używamy blisko miejsc, w których będziemy z nich korzystać.  Każde miejsce, które jest dostępne bez większego ruchu jest potencjalnym rozwiązaniem. Często używane przedmioty takie jak np. noże powinny stać w specjalnym uchwycie w zasięgu ręki, a nie być schowane w szufladzie. Wyciągnięcie noża z szuflady to wbrew pozorom złożona czynność:  (1) krok do tyłu aby móc otworzyć szufladę, (2) otwarcie szuflady, (3) zlokalizowanie noża, (4)wyciągnięcie go, (5) odłożenie na właściwe miejsce, (6) zamknięcie szuflady.

Najważniejsza strefa przechowywania w kuchni  znajduje się na wysokości od 80cm do 150cm dla przeciętnych rozmiarów człowieka i rozszerza się około 40cm na boki od ciała.

fot.  ‘S2′ SieMatic

Jeśli brakuje Państwu pomysłu na projekt kuchni- służymy pomocą. Termin warto zarezerwować już dzisiaj.  Tel. 606332130, mail: t.udziela@mdaa.pl