Kilka słów o stylu skandynawskim
24 maja 2013
Wszystkie odcienie zieleni…
29 listopada 2013
Pokaż wszystkie

Podłogi drewniane- deski czy parkiet, olej czy wosk? a może coś innego?

Decydując się na urządzanie wnętrz  mieszkania lub domu, prędzej czy później będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: “Jaką wybieramy podłogę?”  Ponieważ najczęściej wybieranym materiałem jest drewno, dzisiaj postaramy się przybliżyć dostępne rozwiązania.  Lite deski,  parkiet, a może deska warstwowa? Dzisiaj piszemy o rodzajach drewna na podłogi – a jest z czego wybierać.

podlogi drewniane (10)

fot. Znakomita seria desek podłogowych firmy Dinensen, charakteryzująca się dużym formatem oraz naturalnym i jasnym kolorem. Źródło: Dinensen

Deski lite – to tzw. podłoga biała, czyli deski wystrugane z litego kawałka drewna. Kojarzone ze stylem rustykalnym, ale coraz częściej stosowane w stylu minimalistycznym i nowoczesnym, ze względu na swoją estetykę i ponadczasowy wygląd. Taka podłoga odpowiednio użytkowana może przetrwać nawet 50 lat.  Wykonywana  jest z drewna iglastego –  sosnowego lub świerkowego, obecnie także z egzotycznego, które jest bardziej odporne na ścieranie i wilgoć. Deski łączone są na pióro i wpust. Tradycyjnie układa się je poprzecznie do legarów, na warstwie izolacji przeciwwilgociowej, dodatkowo stosuje się tzw. podłogę ślepą  (np. płyty wiórowe) –która  usztywnia strop i pozwala na dobre wypoziomowanie podłogi. Po ułożeniu  powierzchnia podłogi jest szlifowana  i pokrywana lakierem, olejowoskiem lub olejem.  Grubość desek kształtuje się w granicach od 9 – 35 mm. Jeśli podłoga z desek łączy się z posadzką z kamienia lub z płytkami musimy pamiętać, żeby zachować jeden poziom.  Różnice poziomów są uciążliwe, brzydkie i niepraktyczne. Ten rodzaj podłogi to tzw. rozwiązanie na lata, przy czym możemy ją wielokrotnie odnawiać.

podlogi drewniane (8)

fot. Podłoga szwedzkiej marki Kährs, która zapoczątkowała produkcję parkietów warstowych. Seria Dąb Linen 15mmx190mmx1900mm. Źródło: Kährs

podlogi drewniane (3)

fot. Parkiet firmy Chapel;  Haaringbone – Podwójnie przyciemniany. Źródło: Chapel

Parkiet – to chyba najpopularniejszy rodzaj podłóg w naszym kraju. Są to lite deszczułki posadzkowe, wytwarzane z fryzów różnego rodzaju drewna liściastego.  Najczęściej stosowanym drewnem jest dąb, buk, jesion oraz brzoza. Poszczególne klepki posiadają profile łączeniowe na wzdłużnych  i czołowych krawędziach. Przyklejane są do podłoża klejem żywicznym, rozpuszczalnikowym lub proszkowym. Wymiary klepek dostępnych na rynku są różne. Długość kształtuje się od 200 do 450 mm, szerokość od 30 do 100 mm, a grubość od 13 do 22 mm. Kształt, wielkość, kolor drewna oraz sposób ułożenia deszczułek daje wiele możliwych kombinacji komponowania podłogi.  Można wymienić kilka podstawowych wzorów ułożenia parkietu: cegiełka skośna, cegiełka drabinka, jodła klasyczna skośna, jodła klasyczna, jodła podwójna, jodła potrójna skośna, kwadraty asymetryczne karo, kwadraty karo, kwadraty, pasy krakowskie/dworskie. Przyjmuje się, że z pośród podłóg drewnianych parkiet jest najtrwalszy, ma bardzo dobre parametry techniczne i jest odporny na ścieranie, możemy go też kilkakrotnie odnawiać w trakcie użytkowania.

podlogi drewniane (4)

fot. Podłoga Solidfloor New Classics Charleston. Źródło: Solidfloor

Mozaika – jest to inny rodzaj parkietu. Na warstwie nośnej – siatce syntetycznej układane są małowymiarowe elementy drewniane, tworzące kwadratowe segmenty prezentujące gotowe wzory podłóg parkietowych. Elementy płyt wytwarza się z drzewa liściastego – dębu lub buku. Płyty mozaikowe mają wysokość 8 – 10 mm, szerokości 20 do 25 mm i długość 120 do 165 mm.

podlogi drewniane (6)

fot. Mozaika Parchettificio tworzona z dębowego, teakowego i oliwnego drewna oraz kamienia i stali. Źródło: Parchettificio

Deska trójwarstwowa – coraz bardziej popularne, naszym zdaniem najciekawsze rozwiązanie. Ta podłoga wyglądem niewiele różni się od parkietu czy desek, ale jest zdecydowanie  łatwiejsza w montażu. Jest to trójwarstwowy  panel z naturalnego materiału w formie desek (warstwy drewna klejone są prostopadle do siebie, co nadaje sztywność). Bezpośrednio po montażu deski trójwarstwowe są gotowe do użycia, nie wymagają cyklinowania, ani wielokrotnego malowania (oszczędność).  Deskę tą można również układać jako podłogę pływającą. Można ją odnawiać, tak jak w przypadku podłogi z litego drewna. Im grubsza jest warstwa wierzchnia (zwykle jest to od 2,2 do 3,6 mm), tym więcej razy jej powierzchnię można cyklinować. Rodzaj zastosowanego drewna i wzór wierzchniej warstwy decyduje o wyglądzie podłogi.  Dostępne na rynku są deski dwu-  i trzy lamelowe (liczba rzędów  klepek na deskę w przekroju podłogi), o rysunku pełnych  desek i półdesek. Podłogę układaną bez kleju można zdemontować i ułożyć ponownie, w razie zniszczenia, można wymienić dowolny panel, przy czym zdecydowanie lepiej prezentują się te klejone klejem.

Podłogę trójwarstwową możemy zastosować na ogrzewanie podłogowe,  nie jest  to możliwe w przypadku  podłogi z drewna litego.

podlogi drewniane (9)

fot. Lakierowana (mat) i szczotkowana, dębowa podłoga warstwowa  Kährs Original Classic Nouveau, źródło Kährs

Wybór wykończenia

A teraz czas na wybór wykończenia – lakier, olej czy olejowosk? Każde z tych rozwiązań  wpływa  bezpośrednio na wygląd, sposób konserwacji i użytkowanie np. odporność na plamy.

Lakier – utrzymuje naturalny kolor drewna, uwypukla usłojenie. Lakier jest trwały i zabezpiecza drewno przed plamami i uszkodzeniami mechanicznymi. Powierzchnia łatwa do utrzymania czystości i nie wymaga dodatkowej konserwacji w trakcie użytkowania, oprócz mycia i odkurzania. Można wybrać stopień połysku: pełny, półmat i mat. Połysk powoduje odbicie światła, co rozświetla pomieszczenie. Pomimo zalet naszym zdaniem jest to jednak najbardziej sztuczny sposób wykończenia.  Sporą wadą jest również zmiana koloru pod wpływem słońca poszczególnych części podłogi.

Olej – podkreśla kolor i układ słojów. Olejowana podłoga wydaje się być aksamitna i przyjemna w dotyku- naturalnie „ciepła”. Sprawia wrażenie zrobionej z surowego drewna, jednak jest dobrze zabezpieczona. Oleje do impregnacji podłóg produkowane są na bazie wody i naturalnych olejów roślinnych, bez dodatku syntetycznych rozpuszczalników. W tym przypadku wymagana jest konserwacja – przynajmniej raz w roku, a w miejscach narażonych na częste użytkowanie – nawet kilka razy w roku. Tam gdzie warstwa oleju jest wytarta mogą pojawiać się wżery, które bez szlifowania są trudne do usunięcia, np. jeśli  wylejemy na podłogę czerwone wino. Podłogi tego typu są polecane dla osób z alergiami, ponieważ wykazują właściwości antystatyczne (nie przyciągają kurzu).

Olejowosk – substancja o właściwościach oleju, jednak dzięki obecności wosku tak wykończona podłoga jest bardziej odporna na zabrudzenia, łatwiejsza do odnawiania w miejscach przetarć oraz nie wymaga tak częstej konserwacji. Łącząc właściwości oleju i wosków mamy uzyskujemy dobrze wyglądającą podłogę, bardzo dobrze zabezpieczoną przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

podlogi drewniane (5)

fot. Deski podłogowe Wenge, olej naturalny- Listone Giordano. Źródło: Listone Giordano

Pozostaje jeszcze wybór rodzaju drewna i jego koloru. O tym warto porozmawiać z architektem.  Zapraszamy!