Jak wprowadzać sztukę (malarstwo, grafika, fotografia, plakaty) we wnętrzu.
16 kwietnia 2013
Fototapety – Jak w prosty i niedrogi sposób odmienić charakter wnętrza?
28 kwietnia 2013
Pokaż wszystkie

Taras i balkon- to można aranżować!

W zależności od tego czy mamy do czynienia z dużym tarasem, czy małym balkonem stosujemy inne rozwiązania. Jednak cel i efekt jest zawsze podobny- staramy się tworzyć przestrzeń relaksu i odpoczynku, która będzie się też dobrze sprawdzać jako miejsce wieczornych spotkań.

fot. Naturalne materiały w zestawieniu z zielenią wprowadzają wrażenie przytulności

Planując duży taras, skupiamy się na możliwościach wizualnego podzielenia go na mniejsze części funkcjonalne głównie za pomocą przegród zieleni. Wydzielamy w ten sposób część jadalnianą, część wypoczynku oraz nieco większe miejsce, w którym dzieci mogły się swobodnie bawić. Dzięki takiemu podejściu do aranżacji uzyskujemy wrażenie przytulności, które jest trudne do osiągnięcia w dużych otwarciach. Lubimy kiedy miejsce ma duże walory naturalne- np. rozpościera się z niego znakomity widok, co można dodatkowo podkreślać.

W przypadku małych tarasów (wciąż nie balkonów) warto skupić się na jednym centralnym punkcie, który będzie szczególnie ważny w takim miejscu. Może to być np. otwarty kominek, który, będzie odpowiadał za dobry nastrój lub system kominków, pełniący dominującą rolę nad całością wystroju. Zastosowanie przy tym naturalnych materiałów i zieleni jest receptą na udaną realizację.

fot. Małe jest piękne

Projektując taras skupiamy się, choć może się to wydawać dziwne, na tworzeniu wnętrz. Podobna zasada tyczy się zresztą projektowania placów, które definiują się poprzez swoją obudowę- budynki (wnętrza urbanistyczne). Stworzenia przytulnego wnętrza na tarasie, jednakże niezbyt zamkniętego, to naszym zdaniem niezbędny element dobrej aranżacji.

Kiedy mamy do czynienia z małym balkonem skupiamy się na detalach. Wszystkiemu będziemy przyglądać się z bliska, dlatego warto dopracować szczegóły i zadbać o to by ograniczyć możliwość kontaktu z nieprzyjemnymi płaszczyznami- takimi jak brudny i chropowaty tynk. Bardzo ważny jest kontekst, jeśli balkon otwiera się na ścianę zieleni nie musimy próbować tworzyć zamkniętego schronienia, aby czuć się w nim dobrze.

W przypadku balkonów, zwykle ze względu na ograniczenia przestrzenne nie ma możliwości zastosowania szerokiej palety efektów. W takiej sytuacji warto skupić się na jednym prostym zestawieniu np. wprowadzić dużo drewna i uzupełnić je o zmiękczające dodatki w postaci zieleni i np. dyskretny stolik z parą krzeseł, donice z miękką trawą ozdobną oraz dolne oświetlenie.

Myśląc o umeblowaniu tarasów- zdecydowanie sugerujemy, aby inwestować w rzeczy odporne na złą pogodę. Jeśli nasi Klienci woleliby nie tracić czasu na ich konserwację, odradzamy stosowanie naturalnego drewna, a tym bardziej gatunków nie odpornych na wilgoć (olcha, buk). Dobrze sprawdzą się meble z drewna kompozytowego, sztucznego rattanu, metalu lub betonu, a nawet kamieni. Nie zapominajmy o miękkich dodatkach takich jak miękkie poduchy, które będziemy chronić przed deszczem.

fot. Białe dodatki w połączeniu z zielenią prezentują się znakomicie

Niezależnie od charakteru budynków, przy których tarasy są położone zawsze świetnie sprawdza się zieleń, która bardzo dobrze wpisuje się w każdy kontekst. Stosując ją jako dominujący element w aranżacji naszych tarasów, mamy zawsze pewność , że połączenie charakteru budynku i stylu tarasu będzie udane.

fot. Tutaj dominuje drewno

Nasze zestawienia-

1. Stosowanie dużych donic, z których wręcz kipi zieleń. W tym zakresie współpracujemy z architektem krajobrazu. To ważne, aby taras zmieniał się razem z porą roku w przemyślany sposób.

2. Dobrze sprawdzają się drewniane posadzki połączone z zielenią i dużymi kamieniami. Ten zestaw znakomicie komponuje się w tarasach, często w połączeniu ze ścianą bluszczu.

3.  Nastrój. Wprowadzimy go dzięki odpowiedniemu połączeniu naturalnych i przyjemnych materiałów (drewno, obłe kamienie, zieleń, trawy), dodatków (np. poduchy, hamak) i dzięki przemyślanemu oświetleniu, które jest dodatkowo zmiękczane przez zieleń. Dobrym dodatkiem są świece w dużych obudowach, chroniących płomień przed wiatrem.

fot.  …a tutaj zieleń

(źródła fotografii: digsdigs.com, zdjęcie miniatury postu: DRY CREEK HOUSE, proj. Brian Dillard Architecture)