Parterowy dom bez barier
10 kwietnia 2017
Impresja czerwona, dom w Krakowie
10 kwietnia 2011

Projekt domu parterowego nieopodal Tarnowa; powierzchnia użytkowa ok. 250m2.

Domy parterowe są obecnie bardzo ciekawą alternatywą do tradycyjnych domów, czyli domów dwukondygnacyjnych, dlatego naszym zdaniem warto rozważyć zdecydowanie się właśnie na projekt domu parterowego. Ich budowa jest z reguły znacznie tańsza od budowy domów dwukondygnacyjnych, pomimo tego, że domy parterowe wymagają wykonania większych wykopów oraz faktu, że fundamenty domów parterowych zajmują znacznie większą powierzchnię. W trakcie budowy domu parterowego pojawiają się jednak spore oszczędności: finansowe ze względu na brak potrzeby kosztownego wykańczania poddasza, wykonania schodów,  budowy stropów, a także czasowe- budowa takiego domu jest istotnie krótsza. Największą zaletą domów parterowych jest jednak ich funkcjonalność. Wszystkie pomieszczenia takiego domu są zgromadzone na jednej kondygnacji, parterowe domy powinny być zupełnie pozbawione barier architektonicznych. Doskonale sprawdzą się dla starszych osób, bez kłopotów mogą także korzystać z nich osoby niepełnosprawne.

Dzięki zastosowaniu tylko jednej kondygnacji stworzyliśmy wspólnie z naszymi klientami bardzo ciekawy dom, który nie posiada barier architektonicznych. Zaletą tego projektu domu parterowego jest jego duża funkcjonalność  i przestronność. Dom został zaprojektowany na planie litery L, dzięki czemu tworzy również wnętrze w ogrodzie.  Projekt naszego domu parterowego zakłada podzielenie wnętrza  na część dzienną i nocną, a także wejściową i techniczną. Część dzienna składa się z dużej, jasnej z uwagi na wielkie przeszklenia kuchni, spiżarki, jadalni oraz salonu. Wszystkie te pomieszczenia są bardzo przestronne i otwarte na dach. W tej części nie ma płaskiego sufitu i jest ona otwarta na pełną wysokość budynku. Część nocna to pokoje dzieci z ogólnodostępną łazienką oraz sypialnia wraz z garderobą i osobną łazienką.  Część wejściową stanowi wiatrołap oddzielany parą dużych, przeszklonych i  przesuwnych drzwi, wraz z niezbędnymi szafami. Część techniczna to dwustanowiskowy garaż, pralnia oraz pomieszczenie techniczne.

Ten projekt domu parterowego zestawiliśmy z naturalnych materiałów: cegła, blacha tytanowo-cynkowa i drewno. Jest utrzymany w szarej tonacji.