HOTEL UL. STRADOMSKA
28 marca 2012
PROJEKT HALI SPORTOWEJ I BASENU W WIELICZCE
28 lutego 2012

Miejsce: BOCHNIA

I NAGRODA RÓWNORZĘDNA W KONKURSIE PROJEKTOWYM NA WYDOBYCIE W PRZESTRZENI MIASTA WARTOŚCI SALINARNYCH BOCHNI

AUTORZY:KATARZYNA WÓJTOWICZ I TOMASZ UDZIELA

Po pierwsze HISTORIA.

W miejscach, w których mieściły się nieistniejące już szyby solne, zaprojektowaliśmy „domy duchy”- hologramy, które po zmroku odzwierciedlają ich dawny kształt. Projektory mają przypominać, także mieszkańcom Bochni, iż znajdują się w miejscu dawnej świetności i chwały. “Domy duchy”, przy odpowiednim połączeniu i wydobyciu przestrzeni publicznych, stworzą atmosferę starej, tajemniczej Bochni: solnego miasta.

Po drugie SYMBOL.

Wzdłuż korytarzy kopalni, które rozciągają się od II liceum ogólnokształcącego, do szybu Trynitatis, zainstalowaliśmy na powierzchni 16 świateł sięgających na około 1000m w górę. Instalacja ta będzie widoczna z bardzo daleka, istotny jest również niewielki koszt inwestycji.

Po trzecie DETAL.

Na rynku zaprojektowaliśmy podziemne pomieszczenia przekryte szkłem, po którym można chodzić jako po posadzce rynku. Pomieszczenia te będą stylizowane na wnętrza kopalni, co wzmocni wrażenie, iż chodzimy bezpośrednio nad podziemnym miastem. Znajdziemy tam puby, których w Bochni brakuje oraz interesującą część muzeum Fischera – eksponaty muzealne (np. dotyczące solnej przeszłości Bochni) zobaczymy już z powierzchni rynku.