Domy energooszczędne drewniane
26 października 2018
Domy energooszczędne a pasywne
26 października 2018
Pokaż wszystkie

Domy energooszczędne parterowe

Strefa dzienna.

Energooszczędne domy parterowe, to takie projekty, których zapotrzebowanie na energię nie przekracza nie więcej niż 40kWh/(m2rok). Domy w standardzie energooszczędnym pozwalają na duże oszczędności podczas użytkowania budynków.

 

Domy parterowe energooszczędne projekty

Domy energooszczędne znacznie różnią się od budynków tradycyjnych. Muszą zostać zaprojektowane i wykonane bardziej precyzyjnie, z dbałością o najmniejsze detale. Charakteryzują je prosta bryła, w której nie ma miejsca na niepotrzebne urozmaicenia, które mogą kosztować utratę ciepła (np. balkony, czy wykusze). Strefa dzienna takiego budynku powinna znajdować się od południa. Takie rozwiązanie pozwoli wykorzystać ciepło promieni słonecznych do wspomagania ogrzewania domu, oraz ograniczy straty ciepła. Od północy natomiast najlepiej ograniczyć otwory do minimum, ponieważ od tej strony nie będzie świeciło słońce, a okna będą wiązały się z dużą stratą ciepła. Dlatego warto stronę północną przewidzieć na budowę pomieszczeń gospodarczych, stref sanitarnych, czy ciągów komunikacyjnych. Drugim ważnym czynnikiem w projektowaniu energooszczędnych domów parterowych jest wybór dobrych materiałów izolacyjnych oraz dobrych okien. Nie każdy wie, iż występują styropiany o różnych parametrach izolacyjnych, który określa współczynnik λ. Należy wybrać taką grubość ocieplenia, aby osiągnąć parametr 0.20 W/(m2k).

Jeśli chodzi o okna współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić nie więcej niż Uw= 1,1 W/(m2K), jednakże warto jest korzystać z lepiej zaizolowanych okien o współczynnikach (0,8) lub niższych. Warto podkreślić jednak, że okna o współczynniku (1,1) to już dobrze izolowane przegrody.

 

Małe domy parterowe energooszczędne

Decydując się na dom parterowy w standardzie energooszczędnym warto zdecydować się na projekt o niewielkiej powierzchni zabudowy oraz o niewielkiej kubaturze. Takie budynki w naturalny sposób wpiszą się w ideę energooszczędności. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi ograniczymy ilość energii potrzebnej do ogrzania domu oraz ograniczymy niepotrzebne straty. W przypadku domów parterowych warto jest również oszczędnie potraktować kubaturę wnętrza oraz jeśli to możliwe doświetlić południową stronę także przez okna połaciowe (jeśli mamy do czynienia z dachem dwuspadowym).

 

Dom energooszczędny parterowy czy z poddaszem

Energooszczędność budynku można uzyskać zarówno w domu parterowym, jak i w domu z poddaszem lub piętrowe. Inne są natomiast konsekwencje finansowe. Trzeba podkreślić, że w przypadku większych domów (powyżej 200m2) znacznie łatwiej będzie zbilansować wydatki energetyczne w domu z poddaszem, ponieważ jego wnętrze jest zwarte. W przypadku domów parterowych o dużym metrażu należy zaizolować znacznie więcej podłogi (najczęściej płyty fundamentowej) co wiąże się ze sporym kosztem. Nie bez znaczenia jest również dużo większa powierzchnia dachu.

 

Dom energooszczędny parterowy projekt

Parterowe domy energooszczędne są zwykle prostymi w swojej formie budynkami, o niewielkiej powierzchni i nowoczesnym wyglądzie. Duże przeszklenia oraz ciekawe rozwiązania detali sprawiają, że są bardzo ciekawą opcją na rynku domów jednorodzinnych w Polsce.