Nowoczesne domy z płaskim dachem
26 października 2018
Pokaż wszystkie

Nowoczesne domy amerykańskie

Projekt gabinetu. Narożne okno łączy go z ogrodem.

Nowoczesne domy amerykańskie są bardzo modne, warto zauważyć, że styl nowoczesnych domów amerykańskich kształtował się  w połowie XX wieku. Wielu znawców architektury zauważa, że domy były budowane wtedy lepiej niż teraz. Warto zwrócić uwagę na perły architektury amerykańskiej, a nie skupiać się jedynie na wzorcach skandynawskich. Najciekawszy okres w architekturze domów jednorodzinnych Ameryki trwał w okresie od lat 30stych do 70tych XX wieku. Oto dzieła warte wymienienia:

 

Dom nad wodospadem

Zaprojektowane przez Franka Lloyda Wrighta arcydzieło jest najbardziej rozpoznawanym na niniejszej liście. Wybudowany dla rodziny Kaufmanów w Zachodniej Pensylwanii jest  miejscem szczególnym dla znawców architektury.

Szklany dom Philipa Johnsona

Uważany za wzorzec minimalizmu w kwestiach konstrukcji, geometrii, proporcji i przejrzystości. Jest to jeden z pierwszych przykładów użycia stali i szkła w architekturze domów jednorodzinnych.

 

Miller House

Uważany często za najbardziej znaczący modernistyczny dom półwiecza w Ameryce, zaprojektowany przez Eero Saarinena, został wybudowany przez amerykańskiego filantropa J.Irwin Miller w 1953. Jest to przepiękny jednokondygnacyjny dom z płaskim dachem, zbudowany na stosunkowo dużym, ortogonalnym planie. Charakteryzuje się połączeniem szkła i białego tynku, wspaniale wpisuje się w krajobraz.

 

Dom Kaufmanów

Zaprojekowany przez Richarda Neutrę w Palm Springs w Californii w 1946 roku. Ten znakomity dom z płaskim dachem, został przewidziany jako dom na okres letni. Posiada pięć sypialni i pięć łazienek. Charakteryzuje się dużą ilością szkłą oraz rozczłonkowaniem swojego planu wokół basenu.

 

Dom pani Farnsworth

Zaprojektowany przez legendarnego architekta Miesa van der Rohe w 1951 roku. Jest jednym z najbardziej znanych przykładów nowoczesnych domów amerykańskich. Jest to przykład domu ze szkła. Na pierwszy rzut oka daje się zauważyć charakterystyczna podłoga unosząca się nad terenem.

 

Dom Eamesów

Znany dom małżeństwa Eamsów. Słynący ze swoich kolorów, proporcji i stosunkowo niewielkich zewnętrznych wymiarów jest doskonałym przykładem tego jak przestronny może być niewielki dom wewnątrz, jeśli jest umiejętnie zaprojektowany.

 

Dom Eduardo Catalano

Wybudowany przez młodego argentyńskiego architekta dla własnego użytku w 1954 roku, charakteryzuje się bardzo dynamiczną i ostrą formą, jednocześnie wykonany jest z lekkich materiałów. W swoim czasie był uwielbiany przez Franka Lloyda Wrighta. Ten nowoczesny dom amerykański jest ikoną stylu.

 

Lovell House

Kolejny projekt Richarda Neutry. Ten dom mieszczący się w Los Angeles był jednym z pierwszych domów w Stanach Zjednoczonych wykonanych w stalowej konstrukcji, który posiadał również balkony wspierane cienkimi stalowymi elementami. Jest to budynek sprawiający wrażenie ogromnego, usytuowany na zboczu stromej góry.

 

 

Nowoczesne domy w stylu amerykańskim opisywane powyżej, stanowią dzieła sztuki i są warte poznania. Warto przemierzać Amerykę samochodem i powoli poznawać te skarby architektury, których jest znacznie więcej.