Projekty małych domów parterowych
4 czerwca 2018
Projekty domów jednorodzinnych parterowych
27 czerwca 2018
Pokaż wszystkie

Projekt domu parterowego z kosztorysem

Planując budowę domu warto pamiętać o kosztorysie. Kosztorys znacznie ułatwi porównywanie ofert oraz wycenę materiałów budowlanych na etapie realizacji budowy oraz umożliwi szczegółowe planowanie budżetu. Osoby ubiegające się o kredyt na budowę domu zostaną zobligowane przez bank do posiadania kosztorysu opisującego ich zamierzenie budowlane. Kosztorys stanowi znikomy ułamek ceny projektu, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Zdecydowanie się na współpracę z kosztorysantem to szczególnie dobry pomysł dla osób wybierających domu parterowe, które chcą dokładnie zaplanować koszt budowy domu oraz uniknąć niespodziewanych wydatków na budowie.

Dom parterowy projekt z kosztorysem.

Domy parterowe są świetnym wyborem dla osób, którym zależy na racjonalnym planowaniu budowy oraz na jak niskich kosztach budowy. W ofercie projektów gotowych znajdują się tysiące domów parterowych z kosztorysami, ale naszym zdaniem projekty parterowe powinny posiadać indywidualne rozwiązania dostosowane do inwestorów. Dlatego polecamy zdecydowanie się na projekt indywidualny domu parterowego we współpracy z dobrym architektem i kosztorysantem.

Projekt małego domu parterowego z kosztorysem.

Na jaki się zdecydować? Dla osób, którym zależy na jak najniższych kosztach, polecamy rozwiązania jak najprostsze. Aby budowa była ekonomicznie racjonalna należy wybierać rozwiązania, które będą proste w realizacji ale i w użytkowaniu przez lata. Warto zatem zdecydować się na prostą bryłę budynku, najlepiej na planie prostokąta oraz jak najprostszy w swojej formie dach. Jeśli pozwala na to plan może być płaski lub dwuspadowy. Dzięki współpracy z architektem i kosztorysantem można mieć dużą kontrolę nad przyszłymi wydatkami, w praktyce może okazać się, że budowa domu będzie niższa lub równa zakupowi mieszkania (zależy to oczywiście od cen mieszkań w danym rejonie). Małe domy parterowe swoim planem mogą przypominać mieszkania, są bowiem usytuowane na jednej kondygnacji. Jednak w takich domach w przeciwieństwie do mieszkań za oknami znajduje się duża przestrzeń ogrodu oraz garaż, dlatego naszym zdaniem jest to bardzo dobra alternatywa do zakupu mieszkania czy domu w zabudowie szeregowej.

Projekt domu parterowego z kosztorysem 2018

Jakie trendy wśród domów parterowych są szczególnie popularne w roku 2018? Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim królują rozwiązania nowoczesne architektonicznie, domy bez okapów, ze schowanymi rurami spustowymi, a także wykończone jak największą ilością przeszkleń, często również pasywne. Panuje również tendencja stawiania na nowoczesne rozwiązania konstrukcyjnych- więźbę dachową często tworzą wiązary z drewna klejonego. Podstawą jest również płyta fundamentowa znajdująca się na zagęszczonym gruncie. Dominują kolory jasne, jasne szarości oraz dachy z blach i ciemnych dachówek. Coraz częstsze jest użycie drewna i innych alternatywnych okładzin ściennych zamiast tynku.

Projekt małego domu parterowego- kosztorys

Kosztorysy gotowych domów parterowych mogą różnić się od siebie zawartością oraz także zakresem, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby ich zakres był jak najszerszy. Wtedy szacunki będą przydatniejsze. Warto również zadbać aby kosztorys obejmował planowane w domu instalacje oraz przyłącza i niezbędne prace na działce. Takie rozwiązania są zwykle możliwe tylko w przypadku projektów indywidualnych oraz tylko we współpracy z architektem projektującym dom.

Kosztorys budowlany składa się przeważnie z:

  • opisu
  • wyszczególnienia stawek
  • wyszczególnienia pozycji kosztorysowych
  • przedmiaru robót budowlanych
  • tabeli elementów scalonych
  • zestawienia robocizny
  • zestawienie materiałów
  • wyszczególnia sprzętu budowlanego