Projekt domu parterowego do 100 m2
22 kwietnia 2018
Pokaż wszystkie

Projekt domu parterowego nowoczesnego

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się niebanalnymi formami, prostotą, lub wręcz przeciwnie ekstrawagancją, która objawia się w niebanalnej elewacji budynku, oraz niecodziennych rozwiązaniach zagospodarowania przestrzeni wewnątrz. Nowoczesne domy wyróżnia charakterystyczna bryła oraz brak elementów typowych dla budownictwa tradycyjnego. W projektach domów nowoczesnych nie znajdziemy wykuszy czy wieżyczek, typowych dla standardowych projektów, tutaj rządzą proste formy, dynamiczne i praktyczne, które wpisują się w trend nowoczesnego życia. Są one idealne dla zwolenników minimalizmu i nowoczesnej architektury.

Nowoczesny projekt domu parterowego z płaskim dachem

Planując budowę domu w nowoczesnym stylu, musimy wybrać odpowiedni projekt, który będzie spełniał nasze oczekiwania, a także będzie odpowiedni do dostępnej przestrzeni, oraz możliwości działki. Nowoczesny projekt domu parterowego z płaskim dachem sprawdzi się idealnie na dużą, szeroką działkę, która umożliwi dogodne umiejscowienie domu.
Płaski dach jest wciąż niezbyt często spotykany w Polsce, ponieważ w wielu rejonach warunki zabudowy wymagają, aby dachy były spadziste. Jest to uwarunkowane głównie terenem oraz warunkami atmosferycznymi. Duże opady śniegu zalegające na płaskim dachu, byłby ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców, dlatego niestety nie każdy ma możliwość stać się posiadaczem nowoczesnego domu z płaskim dachem. Jeżeli jednak jest on już zatwierdzony, tak czy inaczej dach nie może być idealnie płaski, tylko musi mieć minimalny spad, aby deszczówka mogła swobodnie spływać.
Płaski dach posiada wiele zalet, między innymi pozwala zagospodarować całą powierzchnię na piętrze, w odróżnieniu od dachów dwu czy czterospadowych, których skosy zabierają mnóstwo miejsca i utrudniają optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Ponadto płaski dach świetnie sprawdzi się w roli oryginalnego tarasu lub niepowtarzalnego, zielonego ogrodu.

Projekt domu parterowy nowoczesny czy tradycyjny?

Jeżeli jeszcze nie do końca jesteśmy przekonani, jaki projekt wybrać, czy ma to być projekt domu parterowego z garażem, czy może projekt domu parterowego nowoczesnego, warto przeanalizować kwestię nie tylko własnych upodobań i preferencji, ale także wziąć pod uwagę architekturę terenu, w którym nasz dom ma stanąć. Jeżeli w sąsiedztwie jesteśmy otoczeni tradycyjnymi domkami jednorodzinnymi, o klasycznej bryle i spadzistych dachach, wówczas nasz dom swoją oryginalnością, może zaburzyć ład całej przestrzeni. Oczywiście nikt nie zabrania wyróżniać się wśród tłumu, jednak czasami warto uszanować tradycję, oraz panujący ład, który nadaje miejscu swoisty klimat.
Jeżeli jednak posiadamy dużą działkę, w której pobliżu stoją pojedyncze domy, bez charakterystycznej stylistyki, wówczas spokojnie możemy pokusić się o wybór projektu ekstrawaganckiego, odpowiadającego naszym upodobaniom.
Ponadto planując budowę domu, trzeba mieć przynajmniej wstępną wizję aranżacji jego wnętrza. Jeżeli do tej pory byliśmy zwolennikami klasycznych wnętrz, staromodnych mebli, prowansalskich dodatków, musimy być świadomi, że nie wpasują się one w nowoczesne budownictwo, będą się gryźć z kubiczną bryłą budynku, a ostatecznie ma doprowadzić do tego, że dom, zamiast zachwycać oryginalnością, będzie obiektem kpin i żartów, ze względu na brak spójności. Nowoczesny dom musi posiadać nowoczesne wnętrze. Minimalistyczne dodatki, styl industrialny, eklektyczny, ewentualnie skandynawski wpasuje się w nowoczesną elewację budynku i sprawi, że całość będzie spójna i efektowna.
Decyzja o wyborze projektu domu powinna być również podjęta po przeanalizowaniu potrzeb oczekiwań całej rodziny, tak aby wszyscy domownicy czuli się w nowej przestrzeni komfortowo i swobodnie.
Domy nowoczesne hołdują prostocie, łatwym, intuicyjnym rozwiązaniom, pomieszczenia są przestrzenne, często spotykanym elementem charakterystycznym dla nowoczesnej architektury są duże przeszklone powierzchnie, wpuszczające do wnętrza mnóstwo światła dziennego, a także optycznie powiększające wnętrze.

Jeżeli marzy Ci się dom w nowoczesnym stylu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to marzenie zrealizować, przed rozpoczęciem trzeba jednak przeanalizować wszystkie za i przeciw i poznać specyfikę tego typu domów.
Planujesz budowę domu, ale ograniczają Cię kwestie finansowe oraz wymiary działki, potrzebny Ci projekt domu parterowego do 100 m2, ale boisz się czy znajdziesz taki, który będzie odpowiadał potrzeb Twojej rodziny? W kolejnym artykule dowiesz się jak znaleźć projekt idealny domu do 100 m2 i na co zwrócić szczególną uwagę dokonując wyboru.