Dla odważnych
11 kwietnia 2017
STYL WIELKIEGO MIASTA
25 marca 2018
Pokaż wszystkie

Śnieżka trendy #2017

ISTOTA RZECZY

“Barwy tego trendu pasują zwłaszcza do wnętrz osób energicznych. Kolory mocne i intensywne, takie jak morski, miodowy, ceglasty czy orzechowo- szary warto zestawiać ze”zmiękczającymi” je innymi barwami z tej palety. Można je swobodnie łączyć, ponieważ doskonale do siebie pasują.

Sprawdzony sposób na wykorzystanie tych mocnych barw polega na zestawieniu ich z wielokolorowymi, egzotycznymi dodatkami. Myślę oczywiście o pamiątkach z podróży, regionalnym rękodziele, naturalnych materiałach o bogatych wzorach, zwłaszcza tych, na których czas pozostawił swój ślad. Mogą to być podłogi, zarówno ze starego lub postarzanego drewna- w tym, z jego egzotycznych odmian, jak również z kamienia, o rustykalnym wręcz charakterze. Warto pomyśleć również o uzupełnieniu ścian o inne naturalne materiały, choćby cegłę lub kamień. Naturalne kolory bardzo dobrze wyglądają bowiem z żywymi barwami.

Ciekawy efekt można uzyskać, zestawiając kolory kontrastowo, na zasadzie: dodatki w ciepłych barwach, a ściany w zimnych i odwrotnie. Dzięki temu prostemu zabiegowi nie tylko zyskamy we wnętrzu bardzo udaną grę kolorów, ale także zminimalizujemy ryzyko stworzenia nieudanych zestawień. Jasne barwy z tej palety można odważnie stosować w naturalnych, monochromatycznych wnętrzach, w których dominuje jasne drewno. W tym przypadku kolor najjaśniejszy powinien dominować na ścianach. W takich wnętrzach świetnie będą wyglądały umiejętnie zaaranżowane, niewielkie akcenty kolorystyczne, tworzone przez pojedyncze ściany. Bardzo dobrze zadziała tu granat oraz szarość z tej palety.”

 

 

AKWARELE

“Ten trend sprawdzi się w pomieszczeniach o różnym charakterze. Jest kobiecy, wprowadza do wnętrz spokój i powoduje, że są one łagodne i przyjazne. To również trend dobrze wpisujący się w styl skandynawski i ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą nieco ożywić białe wnętrza.

Paletę stanowią łagodne odcienie barw chłodnych oraz ciepłych: różu, błękitów, szarości, a także koloru perłowego, pasującego zwłaszcza do wnętrz klasycznych, wykończonych białymi detalami. Ciekawy efekt uzyskamy, zestawiając te barwy z dodatkami w tym samym lub zbliżonym, ale bardziej nasyconym kolorze. Inny sprawdzony sposób na piękne wnętrze to użycie dwóch barw z tej palety i połączenie ich z jasnym kolorem, który będzie dominował. A potem- uzupełnienie całości dodatkami pasującymi do każdej z dwóch  wybranych barw (mogą być jasnoszare lub zbliżone do bieli).

Kolory takie jak pejzaż zimowy czy srebrzysty blask są idealne do wnętrz klasycznych. Eleganckie i niedominujące, sprawią, że naturalne podłogi i tekstury mebli (polecam zwłaszcza ciemne: ciemnobrązowe lub wręcz czarne) będą wybijać się na pierwszy plan.

Wrażenie lekkości i delikatności we wnętrzu uzyskamy, stosując róż. Podobnie jak błękity, wygląda on najefektowniej, gdy zostaje złagodzony przez kolory neutralne, np. jasne szarości lub biele. Jeśli wybieramy błękit, proponuję zestawić go z meblami wypoczynkowymi o intensywnych kolorach, np. z czerwoną kanapą i fotelami w odcieniach musztardy. Do tego- białe ozdoby lub białe meble, np. półki. Takie wnętrze, pomimo dominującego błękitu, będzie wyglądało ciepło i przyjaźnie.”

 

TECHNIKOLOR

Moim zdaniem trend TECHNIKOLOR pasuje do ludzi młodych oraz do wnętrz miejskich. Wyjątkowo dobrze wygląda w mieszkaniach urządzonych nowocześnie, ale znajdujących się w starych budynkach, ponieważ mocno z nimi kontrastuje. A to właśnie kontrast jest siłą tego trendu.

Jeśli chce się uzyskać właściwy efekt, trzeba pamiętać, że kolorami wyjściowymi są zawsze odcienie bieli lub szarości, a także ich pochodne. Uzupełniamy je intensywnymi barwami. Powinno być ich jednak jak najmniej, ponieważ stanowią we wnętrzu mocne i dominujące akcenty. A jeśli już te kolory pojawiają się w rożnych miejscach, musi to być przemyślane i czymś uzasadnione. W przeciwnym razie łatwo o wrażenie nieporządku i bałaganu kompozycyjnego.

Bardzo ważny jest przy tym właściwy dobór ściany, płaszczyzny czy elementu, na którym zastosujemy mocne kolory. Nie zostawiajmy tego przypadkowi. Ściany w tych barwach powinny mieć dobre proporcje i duże znaczenie kompozycyjne we wnętrzu lub podkreślać coś istotnego (np. ściana za łóżkiem w sypialni).

Przy aranżacji pomieszczeń utrzymanych w tym stylu sprawdzi się zasada mówiąca, że używamy akcentu w jednym tylko kolorze, który dopełniamy elementami czarnymi i białymi albo jasnymi odcieniami szarości. Na jaką barwę się zdecydować? Dobrze jest kierować się własną intuicją i swoimi upodobaniami. Niech to będzie indywidualny wybór. Ja lubię te najintensywniejsze, czyli czerwoną, czarną lub żółtą.

I jeszcze jedna rada: trend TECHNIKOLOR dobrze współgra z pomieszczeniami, które wykończono nowoczesnymi i surowymi podłogami. Mogą to być wylewki żywiczne lub eleganckie podłogi kamienne.”

 

MIEJSKI OGRODNIK

Użycie we wnętrzu zestawień zieleni, choć odważne, daje znakomite efekty. Przede wszystkim uspokaja. Kolory te trzeba jednak wprowadzać umiejętnie. Oto dwa sprawdzone sposoby.

Pierwszy polega na oszczędnym korzystaniu z zieleni o niewielkiej intensywności. W praktyce połowa ścian jest zielona, a pozostałe mają jasną barwę zbliżoną do koloru skał lub piaskowego. Całość wykańczamy naturalnym drewnem i zestawiamy z meblami oraz drewnianymi elementami w odcieniach, które się nie wykluczają. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli za kolor drewna będą odpowiadały jego naturalne cechy, a nie lakier. Doskonałym uzupełnieniem takiego wnętrza będą różnorodne kwiaty o zróżnicowanych formach i odcieniach.

Drugi sposób, bardziej odważny polega na użyciu na wszystkich ścianach jednego intensywnego odcienia zieleni. Najlepiej- najintensywniejszego z tego trendu. Jeśli wnętrze jest dobrze oświetlone, na ten sam kolor możemy pomalować sufit, a nawet okna, o ile oczywiście są drewniane. Całość warto skontrastować z podłogą o barwie jasnej słomy (może to być naturalne, jasne drewno lub plecione dywany z naturalnych materiałów), a na ścianach wyeksponować jasne dodatki, np. białe grafiki. Dzięki temu zyskamy wrażenie, jakbyśmy byli w gęstym lesie liściastym, w którym, przez gałęzie drzew prześwituje jasne niebo…

Wszystkie zielenie dostępne w tym trendzie świetnie do siebie pasują. Warto łączyć ze sobą ich różne odcienie. Da to efekt wielu planów i dodatkowo złagodzi wnętrze. Zielenie te będą dobrze wyglądały z naturalnymi, matowymi, kamiennymi podłogami w każdym kolorze.