Domy energooszczędne projekty
23 stycznia 2019
Pokaż wszystkie

Dom energooszczędny a tradycyjny

Dom energooszczędny to dom o mniejszym zapotrzebowaniu w energię użytkową w  porównaniu do domu tradycyjnego. W obecnych czasach dom tradycyjny nie jest na pewno ekonomicznym (względem zużycia energii), ekologicznym ani przyszłościowym rozwiązaniem. Faktem jest, że dom w tradycyjnej technologii, murowany jest tańszym rozwiązaniem, lecz podczas użytkowania przyniesie to zdecydowanie wysokie koszty eksploatacji.
Roczne zużycie energii końcowej, tej dostarczanej do budynku wynosi 120 kWh/m2. Z kolei zapotrzebowanie energetyczne w domu energooszczędnym wyniesie zaledwie 40 kWh/m2.

Dom energooszczędny czy tradycyjny
Porównując budowę domu tradycyjnego czy energooszczędnego trzeba stwierdzić, że to przede wszystkim dwie różne inwestycje, o innych parametrach oraz innych wymogach. Bez wątpienia koszty są tu kluczowe, aby podjąć właściwą decyzję. Zatem z pewnością w obu przypadkach kierujemy się budżetem początkowym oraz wyborem technologii, ale niestety często zapominając o późniejszych kosztach utrzymania domu. Mimo wszystko budowa domu w technologii energooszczędnej jest o wiele szybsza, a różnica wynikająca z kosztów inwestycji zwróci się już w ciągu kilku lat. Niestety wybór domu w technologii tradycyjnej pod tym względem jest nieekonomiczny.
Niewątpliwie im wyższa technologia to tym bardziej budynek będzie szczelny. Natomiast im wyższy poziom energooszczędności, tym wyższe koszty potrzebne na budowę. Analogicznie im wyższa szczelność budynku, tym wyższe oszczędności. Ponadto przepisy dotyczące zapotrzebowania energii w domkach dążą do standardów bliskich domów pasywnych, gdzie zapotrzebowanie na energię użytkowa wynosi poniżej 15kWh(m2rok).
Projekty domów energooszczędnych wyróżniają się prostą, nieskomplikowaną bryłą oraz dużymi przeszkleniami od strony południowej. Zastosowanie takich przeszkleń umożliwi naturalne pozyskanie promieni słonecznych, by wspomóc ogrzewanie. Od strony północnej powinny być ulokoane pomieszczenia gospodarcze, techniczne, a otwory okienne ograniczone do minimum. Ważne jest, aby dom był dobrze i prawidłowo zaizolowany. Zbędne są tutaj wszelkie urozmaicenia typu: balkony, wykusze, podcienia, tarasy czy lukarny. Precyzyjne wykonanie i dbałość o szczegóły sprawi uniknięcie mostków termicznych.
Warto wspomnieć, że współczynnik przenikania ciepła „U” dla ścian nie powinien przekraczać 0,2 W/(mkw K). Natomiast minimalne grubości potrzebne, aby uzyskać owe parametry należy zastosować 20cm termoizolacji na ściany, a w dachu – 30cm. Kolejnym równie istotnym czynnikiem jest właściwy dobór okien oraz drzwi spełniające odpowiednie parametry. Sposób wentylacji jest także istotny. Nie ma mowy tutaj o wentylacji grawitacyjnej. Źródłem ciepła powinny być: rekuperator, kocioł kondensacyjny, pompa ciepła czy kolektory słoneczne.
Podsumowując dylemat czy dom energooszczędny, czy tradycyjny niewątpliwie racjonalnym, przyszłościowym i ekonomicznym będzie tu wybór domu w technologii energooszczędnej.
A dobrze przemyślana koncepcja domu jako całości będzie kluczowa i pomocna przy wyborze właściwego rozwiązania.