Domy pasywne opinie
12 kwietnia 2019
Dom pasywny czy tradycyjny
12 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie

Domy pasywne w Polsce

Dom pasywny w Polsce
Dom o założeniu pasywnym niestety nie jest jeszcze często spotykanym rozwiązaniem w Polsce. Tego nie można powiedzieć o domach energooszczędnych, które cieszą się większym powodzeniem. Wynika to z założeń, jakie taki dom powinien spełniać oraz chęci posiadania domu, który będzie ekonomiczny. Mimo wszystko jest szansa, że w Polsce z roku na rok będzie powstawało coraz więcej domów pasywnych. Dzięki temu ich koszt również będzie się zmniejszał, różnica w cenie między energooszczędnym, a pasywnym będzie się również zmniejszać. Znaczy to, że koszt budowy będzie się zwracał znacznie szybciej podczas jego eksploatacji.

Przykłady domów pasywnych w Polsce
Pierwszy dom pasywny powstał w 2004 roku w Wólce pod Warszawą. Innym przykładem pierwszego certyfikowanego domu o założeniach pasywnych był budynek postawiony w Smolcu koło Wrocławia. Projekt został zrealizowany w 2005 roku.

Ilość domów pasywnych w Polsce
Ilość domów pasywnych w Polsce jest wciąż niewielka. Wynika to wciąż z niewystarczającego poziomu świadomości, niewiedzy o tego typu technologii lub przerażenia jaką kwotą trzeba dysponować na budowę domu o takich założeniach. Niemniej jednak dom pasywny może być nawet 10-krotnie tańszy w utrzymaniu w stosunku do domu standardowego oraz 5-krotnie tańszy aniżeli dom energooszczędny.

Domy pasywne Polska
Domy pasywne cechują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię użytkową do ogrzewania, a mianowicie jest to poniżej 15kWh(m2rok).
Istotne znaczenie ma usytuowanie domu na działce względem stron świata. Bryła musi być prosta i zwarta, a także szczelna. Budynek powinien być starannie zaprojektowany z dbałością o każdy detal. Duże przeszklenia powinny się pojawić na elewacji południowej. Z kolei elewacja północna powinna być ograniczona do minimum, a w tej strefie powinny znajdować się pomieszczenia nie wymagające naturalnego doświetlenia. Kluczowe jest także użycie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz zastosowanie najlepszych materiałów termoizolacyjnych.
Współczynnik przenikania ciepła „U” okien i drzwi musi być nie większy niż 0,8W/(mkw K). Rygorystyczne wymagania dotyczą także izolacyjności termicznej ścian i dachu. Zatem aby ściany spełniały standard domu pasywnego ich współczynnik przenikania ciepła „U” powinien być nie większy niż 0,12 W/(mkw K).

Domy pasywne w budowie
Porównując koszty budowy standardowego domu, a koszty domu pasywnego będą one zdecydowanie większe. Wynika to z zastosowania zaawansowanych rozwiązań instalacyjnych wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz najlepszej jakości materiałów.
Jednakże decydując się na budowę domu pasywnego z pewnością wybieramy energooszczędne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.

Domy pasywne w Niemczech

Domy pasywne w Niemczech powstają już od 20lat i są jedną z popularniejszych form budownictwa ekologicznego. To właśnie tam powstał pierwszy dom o założeniu pasywnym.
Obecnie najczęściej wznoszone są w technologii szkieletu drewnianego. Ponadto niemiecki rząd dofinansowuje budownictwo pasywne.