Blat kuchenny- na jaki warto się zdecydować?
30 kwietnia 2013
Podłogi drewniane- deski czy parkiet, olej czy wosk? a może coś innego?
17 września 2013
Pokaż wszystkie

Kilka słów o stylu skandynawskim

Styl skandynawski- znakomity i inspirujący dla wielu projektantów styl, który charakteryzuje prostota, zamiłowanie do naturalnych materiałów oraz funkcjonalność. Skandynawowie słyną z praktyczności, szacunku do tradycji oraz z poszanowania środowiska naturalnego. Stawiają na rozwiązania ekologiczne co odzwierciedlają rozwiązania ich domów. Zachwycają prostą, nieskomplikowaną architekturą, której wnętrza są jasne, minimalistyczne i praktyczne.

Oto wspólne elementy, które charakteryzują styl skandynawski:

1. ŚWIATŁO

W krajach północy naturalne światło jest bardzo cenne, dlatego Skandynawowie cenią każdy promyk słońca i rezygnują z pochłaniających światło firan. Okna pozostają nagie, a jeśli pojawia się jakaś dekoracja, to są to proste, najczęściej lniane, jasne zasłony lub proste w formie, delikatne i przepuszczające światło rolety.

Boconcept 06-02-12 72611.tif

fot. oferta firmy BoConcept

2. BIEL

Dominującym kolorem we wnętrzach jest biel. Jest to baza na tle której możemy eksponować elementy w innych kolorach. Są to zwykle kolory ziemi – popiele, beże i szarości. Można również postawić na kontrast i wybrać dodatki w kolorze czerni. Biel może się także pojawić w wydaniu Total look, czyli jako kolor bazowy. W tej sytuacji wszystkie elementy wyposażenia wnętrza utrzymane są w tonacjach bieli.

The living room

fot. Mieszkanie projektantki Hanne Brezant, zdjęcie: Heidi Lerkenfeldt

the living room with a coffee table and bookshelves in the background

fot. Mieszkanie w jasnych, naturalnych odcieniach. Projektantka: Hanne Brezant, zdjęcie: Heidi Lerkenfeldt

3. DREWNO

Drewniane podłogi i meble sprawią, że przestrzeń w której dominuje biel staje się ciepła i przytulna. Na podłodze stosowane jest zwykle drewno w kolorze naturalnym, bielonym lub malowanym na biało, w formie długich sękatych desek.  Drewno pojawia się także na ścianach i sufitach w formie desek lub krótkich klepek.

photographer Stellan Herner

fot. Poddasze, w którym tłem jest wszechobecne drewno, zdjęcie Stellan Herner

4. TKANINY

Świetnymi dodatkami są poduszki, narzuty, koce, pledy i dywaniki… . Nieodzownym elementem skandynawskich wnętrz są tkaniny- wyłącznie naturalne – wełna, bawełna lub len.

Boconcept 10-01-12 68526.tif

fot. oferta firmy BoConcept

5. MEBLE

Meble występują zwykle w prostej, minimalistycznej formie, w kolorze białym lub w naturalnych tonacjach drewna, ale i nie tylko. Skandynawowie szanują swoją tradycję dlatego we wnętrzach często pojawiają się stare, często rustykalne meble  z detalem nawiązującym do danego regionu kulturowego. Meble w wersji Etno wspaniale wpisują się w ten na pozór surowy styl. Obok świetnych staroci Skandynawowie posiadają wielu genialnych twórców nowoczesnego designu. A że potrafią łączyć nowe ze starym-  efekty są zachwycające.

boconcept

fot. oferta firmy BoConcept

strona decordots_com

fot. świetne meble w stylu Etno, zdjęcie via decordots_com

6. DODATKI

Dodatki nadają wyrazistości wnętrzu i często decydują o jego charakterze. We wnętrzach nowoczesnych lub młodzieżowych dodatkami będą lampy, lampki, fototapety, plakaty, poduszki tudzież narzuty z najnowszych kolekcji skandynawskich producentów takich jak np. BoConcept lub &Tradition. Modne gadżety zachwycają ciekawą formą i pomysłem. Wnętrza rustykalne, romantyczne są bogate w tkaniny o klasycznych wzorach (pasy, kraty np. z oferty Ferm LIVING). Lampy i lampki są natomiast stylizowane na  urządzenia industrialne.

ferm-living-600

fot. oferta firmy FermLiving