Porsche muzeum- Stuttgart (Delugan Meissl/HG Merz)
26 stycznia 2013
Benio Bałut w dobrych wnętrzach- zaskakująca pomoc dwulatka
6 lutego 2013
Pokaż wszystkie

Dworzec Liege- Santiago Calatrava

W 2012 roku zwiedzaliśmy dworzec kolejowy w Liege-Guillemins w Belgii- jeden z najpiękniejszych dworców na świecie, zaprojektowany przez Santiago Calatravę.

Dworzec Liege-Guillemins jest jednym z 3 belgijskich dworców szybkiej kolei. Każdego dnia z dworca korzysta około 35000 ludzi. Budowla łączy dwa obszary miasta, które wcześniej były podzielone przez tory- XIX wieczną zabudowę śródmiejską, oraz fragment części mieszkalnej Liege. Dworzec został otwarty w roku 2009.

Budowla, choć w dużej mierze wykonana z betonu sprawia wrażenie bardzo lekkiej i przestrzennej. Jej rozmiar jest imponujący. Głównym zamiarem Santiago Calatravy było stworzenie wrażenia przeźroczystości formy oraz  urbanistycznego dialogu z miastem. Olbrzymi szklany budynek w wyjątkowy sposób wchodzi w interakcję z zabudową śródmiejską wokoło. Jest jednocześnie elementem mocnego kontrastu, a przy tym w dosłowny sposób przenosi substancję otaczającej architektury poprzez odbicia w szybach. Całość sprawia wrażenie bardzo dynamicznej gry przestrzennej. Wydaję się, że w budynku jest nieskończona ilość przemyślanych nawiązań i linii. Proporcje poszczególnych części budowli są bardzo “miękkie” i znakomicie dobrane.

Podziemne wnętrza, w których ulokowane są sklepy i infrastruktura dworca, nawiązują do zewnętrznej formy i prezentują najwyższy poziom architektury wnętrz. Dominuje jasny beton, ciemna posadzka oraz gdzieniegdzie pojawia się szkło.

Każdy element budowli jest dziełem sztuki. Znakomity jest nawet parking podziemny pod płytami peronów, który pomimo swojej prostej funkcji jest niestandardowy. Został dopracowany w najmniejszym detalu.

Santiago Calatrava to hiszpański architekt i konstruktor ur. w 1951r.. Jego budynki i budowle charakteryzują się spektakularnymi rozwiązaniami przestrzennymi i inżynierskimi. Jest autorem m.in.  portu lotniczego w Bilbao, dworca kolejowego w Lizbonie,  Lyonie, Berlinie (Spandau), mostu w Sevilli,  i wielu innych znakomitych realizacji.