Domy pasywne w Polsce
12 kwietnia 2019
Domy pasywne budowa
12 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie

Dom pasywny czy tradycyjny

Drewniane ściany komponują się z zielenią, a wnętrze zmienia się wraz z porami roku.

Dom pasywny czy tradycyjny?

Czym różni się dom pasywny od domu tradycyjnego? Zauważalne różnice widać przede wszystkim w liczbach. Budynek tradycyjny spełnia niestety minimalne normy dotyczące wznoszenia budynków w Polsce. Mowa tutaj o dwuszybowych oknach z nawiewnikami czy warstwie izolacyjnej, która ma mieć ok.10-15cm, a ocieplenie dachowe wynosi ok.30cm. Dodatkowo domy tradycyjne są ogrzewane przez kotły lub kominki. Dodatkowo poprzez wentylację grawitacyjną w takich domach tracone jest  ciepło. W przeciwieństwie do domu tradycyjnego, dom pasywny posiada okna trzyszybowe, a termoizolacja jest jednolita na całym obwodzie budynku i wynosi 30 cm (40-50cm dach). Komfort termiczny jest zapewniony przez pasywne źródła ciepła, do których zaliczają się zyski solarne, ciepło odzyskiwane z wentylacji mechanicznej i ciepło mieszkańców. Dom musi być szczelny i dopracowany w każdym szczególe. Budynek musi być całkowicie pozbawiony mostków termicznych (są to miejsca, przez które ucieka ciepło).

Obecnie wznoszone domy w technologii tradycyjnej spełniające normy budowlane wykazują zapotrzebowanie na energię do ogrzania na poziomie 120-150kWh(m2rok). Z kolei w domu pasywnym zapotrzebowanie na energię użytkową jest mniejsze niż 15kWh(m2rok). To oznacza nawet 10-krotne mniejsze zapotrzebowanie grzewcze, a co z a tym idzie – przekłada się na o wiele niższe rachunki za energię grzewczą.

Jeśli chodzi o architekturę to porównując oba przypadki – również znajdziemy zauważalne zmiany. Dom tradycyjny to w Polsce przeważnie dom posiadający dach kopertowy, balkony, wykusze, lukarny, zadaszenia, tarasy. Bryła może być też rozczłonkowana. Natomiast bryła domu pasywnego powinna być na planie prostokąta, nieskomplikowana i zwarta. Usytuowanie na działce względem stron świata jest także bardzo istotne oraz dostosowanie do panujących warunków klimatycznych. Od strony południowej powinny znajdować się duże przeszklenia, by przepuszczać dużo promieni słonecznych do wewnątrz. Stronę północną powinniśmy przeznaczyć na komunikację i pomieszczenia niewymagające światła słonecznego. Różnica będzie również zauważalna przy wyborze materiału budowlanego. Domy tradycyjne to najczęściej domy murowane. Natomiast dla domów pasywnych najczęściej wybieraną metodą jest technologia prefabrykatu drewnianego. Nie bez znaczenia jest także koszt budowy domu w technologii tradycyjnej, który generuje o wiele niższe koszty początkowe, lecz koszty eksploatacji są znacząco wyższe niż w domu pasywnym.

Warto również wspomnieć o stworzonym mikroklimacie we wnętrzu w domu pasywnym.
Temperatura może utrzymywać się na tym samym poziomie nawet w najmroźniejsze dni. W domu tradycyjnym nie jesteśmy w stanie uzyskać takich parametrów bezobsługowo.
Reasumując rozważania- dom pasywny czy tradycyjny? Z całą pewnością domy pasywne są przyszłością dla budownictwa i jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Dodatkowo cechuje je oszczędność i trwałość. Jeżeli  stoją państwo przed takim wyborem warto pochylić się nad charakterystyką domów pasywnych.