Domy pasywne cena
12 kwietnia 2019
Domy pasywne w Polsce
12 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie

Domy pasywne opinie

Domy pasywne opinie
Domy pasywne to bez wątpienia przyszłość w budownictwie. Jeszcze do niedawna wielu osobom dom w takim standardzie kojarzył się z nieosiągalną inwestycją, gdzie trzeba zastosować najdroższą technologię. Przede wszystkim na dom, jako na inwestycję, trzeba patrzeć całościowo. Należy brać pod uwagę koszty związane nie tylko z budową, ale również z późniejszym użytkowaniem.
Domy pasywne wyróżniają się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię użytkową do ogrzewania, która powinna wynosić poniżej 15kWh(m2rok). Ich założeniem jest pozyskiwanie energii z otoczenia, z odnawialnych źródeł np. baterii fotowoltaicznych. Bryła domu powinna być przewidziana na planie prostokąta, nieskomplikowana i zwarta. Ważna jest szczelność. Usytuowanie na działce względem stron świata jest także bardzo istotne. Od strony południowej powinny znajdować się duże przeszklenia, by przepuszczać dużo promieni słonecznych do wewnątrz (są to tak zwane – zyski solarne). Stronę północną należy przeznaczyć na komunikację i pomieszczenia nie wymagające światła słonecznego.

Zapewne mieszkanie w domu pasywnym w opinii innych ma swoje plusy i minusy jak to ze wszystkim bywa. Niemniej jednak wybierając dom pasywny decydujemy się na ekologiczne i komfortowe rozwiązanie. Temperatura w takim domu nawet w najmroźniejsze dni będzie utrzymywała się na tym samym poziomie. Daje to poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Możemy śmiało powiedzieć, że dom pasywny jest domem bezobsługowym, nie wymaga od domowników większego zaangażowania. W lecie należy mieć na uwadze ograniczenie dostępu do światła, aby nie doprowadzić do jego przegrzania.
Decydując się na budowę domu pasywnego na przykład w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego skracamy czas budowy. Budynek można wtedy postawić w ciągu nawet 3 miesięcy. Wybierając taką technologię decydujemy się na ekologiczne rozwiązanie.

Ogrzewanie takiego domu odbywa się poprzez wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dlatego w sezonie zimowym nie ma mowy tutaj o otwieraniu okien i wietrzeniu pomieszczeń. Żaluzje wewnętrzne czy zewnętrzne są niezbędne, by chronić latem przed nadmiernym przegrzaniem, a zimą zminimalizować utratę ciepła. Mit że decyzja o budowie domu pasywnego jest drogim wyborem jest coraz częściej rozwiewany. Dom to inwestycja. Budowa owszem pochłania więcej środków, ale trzeba podkreślić fakt, że koszty eksploatacyjne będą zdecydowanie niższe.
Ponadto warto zapewnić aby wnętrze domu pasywnego było wyposażone w energooszczędne rozwiązania, żarówki Led czy sprzęty domowego użytku używające niewiele energii.

W domach pasywnych wszystkie rozwiązania są odpowiednio zoptymalizowane. Domy pasywne są przyjazne środowisku, mają współczynnik przenikania ciepła ścian i dachu, który minimalizuje zapotrzebowanie energetyczne budynku, a co z tym idzie – przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Jeśli stoimy przed wyborem – jaki dom warto zbudować to warto pochylić się nad charakterystyką domów pasywnych.