Energooszczędne drewniane domy to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób decydujących się na budowę domów energooszczędnych, drewno jest bowiem materiałem o wysokich parametrach izolacyjnych. Energooszczędne domy drewniane mogą się również okazać tańsze w budowie od ich murowanych odpowiedników. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się technologia budowy domów z gotowych, wielkoformatowych elementów drewnianych, czyli z drewna klejonego warstwowo, ponieważ ich współczynnik przenikania ciepła jest przy odpowiednich rozwiązaniach tak wysoki jak w domach energooszczędnych bez konieczności stosowania dodatkowego ocieplenia.
Warto rozważyć możliwość wyposażenia takich domów w dodatkowe instalacje, które uczynią je jeszcze bardziej energooszczędnym. Mogą to być np.:
Użytkownicy energooszczędnych domów drewnianych mają pozytywne opinie o swoich domach po latach użytkowania. Należy podkreślić, iż są technologie znane w Europie Zachodniej i w Skandynawii od lat, a zatem sprawdzone. Chwalona jest zatem solidność, łatwość i szybkość budowy oraz realne oszczędności rosnące z biegiem lat użytkowania.
Wśród projektów energooszczędnych drewnianych jest bardzo wiele możliwości do wyboru. Nie warto jednak decydować się na projekt gotowy, ponieważ znalezienie projektu odpowiedniego może okazać się niemożliwe. W takiej sytuacji warto zdecydować się na indywidualną współpracę z dobrym architektem, który zaprojektuje dom spełniający wszystkie oczekiwania klienta. Dom energooszczędny drewniany może być bardzo ciekawy i interesujący w swojej formie, a także w detalach. Istnieje również wiele technologii drewnianych, dlatego warto wybrać najkorzystniejszą dla właściwości energooszczędnych budynku.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Obie technologie mają swoje wady i zalety i niosą za sobą konsekwencje. Na polskim rynku wciąż dominują projekty domów murowanych, z uwagi na łatwiejszy dostęp do wykwalifikowanych w tej technologii ekip budowlanych. Domy drewniane z drugiej strony, pozwalają na oszczędności na etapie budowy, jednakże są budynkami często mniej trwałymi od murowanych. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzajów technologii z drewna.
Porównując technologie warto zwrócić uwagę na fakt, że większość domów drewnianych (szczególnie szkieletowych) posiada lekką konstrukcję. Wiąże się to z oszczędnościami w wykonaniu fundamentów, a także z większymi możliwościami ulokowania budynku. Tanie domy drewniane możemy budować nawet na terenach o niewielkiej nośności, w których budowa masywnego budynku murowanego nie byłaby możliwa.
Ceny różnią się w zależności od wyboru technologii z drewna, ale można przyjąć, że energooszczędne domy z drewna będą tańsze od konstrukcji murowanych o 30%.