Domy energooszczędne parterowe
26 października 2018
Pokaż wszystkie

Domy energooszczędne drewniane

Drewniane ściany komponują się z zielenią, a wnętrze zmienia się wraz z porami roku.

Energooszczędne drewniane domy to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób decydujących się na budowę domów energooszczędnych, drewno jest bowiem materiałem o wysokich parametrach izolacyjnych. Energooszczędne domy drewniane mogą się również okazać tańsze w budowie od ich murowanych odpowiedników. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się technologia budowy domów z gotowych, wielkoformatowych elementów drewnianych, czyli z drewna klejonego warstwowo, ponieważ ich współczynnik przenikania ciepła jest przy odpowiednich rozwiązaniach tak wysoki jak w domach energooszczędnych bez konieczności stosowania dodatkowego ocieplenia.

Warto rozważyć możliwość wyposażenia takich domów w dodatkowe instalacje, które uczynią je jeszcze bardziej energooszczędnym. Mogą to być np.:

  • pompy ciepła – dzięki nim można wykorzystać energię, np. z gruntu, do wytworzenia ciepłej wody
  • rekuperacja – jako dodatkowe wyposażenie wentylacji mechanicznej
  • turbiny wiatrowe – elektrownie wspomagające system domowy
  • kolektory słoneczne – pochłaniające odnawialną energię słoneczną
Domy energooszczędne drewniane opinie

 

Użytkownicy energooszczędnych domów drewnianych mają pozytywne opinie o swoich domach po latach użytkowania. Należy podkreślić, iż są technologie znane w Europie Zachodniej i w Skandynawii od lat, a zatem sprawdzone. Chwalona jest zatem solidność, łatwość i szybkość budowy oraz realne oszczędności rosnące z biegiem lat użytkowania.

 

Domy drewniane energooszczędne projekty

Wśród projektów energooszczędnych drewnianych jest bardzo wiele możliwości do wyboru. Nie warto jednak decydować się na projekt gotowy, ponieważ znalezienie projektu odpowiedniego może okazać się niemożliwe. W takiej sytuacji warto zdecydować się na indywidualną współpracę z dobrym architektem, który zaprojektuje dom spełniający wszystkie oczekiwania klienta. Dom energooszczędny drewniany może być bardzo ciekawy i interesujący w swojej formie, a także w detalach. Istnieje również wiele technologii drewnianych, dlatego warto wybrać najkorzystniejszą dla właściwości energooszczędnych budynku.

Dom energooszczędny – drewniany czy murowany

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Obie technologie mają swoje wady i zalety i niosą za sobą konsekwencje. Na polskim rynku wciąż dominują projekty domów murowanych, z uwagi na łatwiejszy dostęp do wykwalifikowanych w tej technologii ekip budowlanych. Domy drewniane z drugiej strony, pozwalają na oszczędności na etapie budowy, jednakże są budynkami często mniej trwałymi od murowanych. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzajów technologii z drewna.

Porównując technologie warto zwrócić uwagę na fakt, że większość domów drewnianych (szczególnie szkieletowych) posiada lekką konstrukcję. Wiąże się to z oszczędnościami w wykonaniu fundamentów, a także z większymi możliwościami ulokowania budynku. Tanie domy drewniane możemy budować nawet na terenach o niewielkiej nośności, w których budowa masywnego budynku murowanego nie byłaby możliwa.

 

Energooszczędne domy z drewna ceny

Ceny różnią się w zależności od wyboru technologii z drewna, ale można przyjąć, że energooszczędne domy z drewna będą tańsze od konstrukcji murowanych o 30%.