Domy pasywne to projekty, których roczne zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich ogrzania wynosi nie więcej niż 15 kWh/m2. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że domy energooszczędne to takie, które nie potrzebują do swojego ogrzania więcej niż 40 kWh/(m2rok).
Projekty domów pasywnych wiążą się z jak najniższym współczynnikiem określającym stosunek przegród zewnętrznych do kubatury domu. Strefa dzienna powinna być zlokalizowana od strony południowej, wykorzystując tym samym energię słońca płynącą ze strony południowej. Trzeba jednak zaznaczyć, iż wiąże się to z niedogodnościami, ponieważ światło południowe jest bardzo ostre i może powodować dyskomfort domownikom. W domu pasywnym warto również zdecydować się na systemy zasłaniające okna, takie jak żaluzje lub drewniane, ruchome osłony. Pozwoli to osłonić się od słońca w ciepłe dni, w których jego energia będzie uciążliwa. Światło słoneczne będzie wspomagało ogrzewanie domu zwłaszcza w zimne dni.
Od północy natomiast zlokalizowane będą pomieszczenia, które nie wymagają okien. Dzięki temu zminimalizowane zostaną straty energii. W domach pasywnych, każdy detal ma duże znaczenie.
Domy pasywne charakteryzują się także stosunkowo grubymi przegrodami cieplnymi. Gdyby do ocieplenia domu pasywnego użyć standardowego styropianu, grubość warstwy osiągnęłaby 35-40 cm. W przypadku styropianu grafitowego o najniższym współczynniku λ grubość wyniesie około 25 cm. Aby ściany spełniały standard domu pasywnego, powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U o wartości zbliżonej do 0,12 W/(m2·K). Dla domu energooszczędnego jest to 0,20 W/(m2·K).
Trudno jest określić prawdziwy koszt domu pasywnego, ponieważ cena domu jest złożona z wielu składowych (można decydować się na różne instalacje i różne rozwiązania, dzięki którym pasywność domu zostanie osiągnięta). Najprościej jest przyjąć, że budowa prostego domu pasywnego będzie minimum o 20% droższa od budowy podobnego, tradycyjnego budynku.
Podstawową różnicą jest to, iż tak naprawdę dom pasywny nie potrzebuje zewnętrznego ogrzewania. Do ogrzania domu pasywnego potrzeba tak niewiele energii, że wystarczy system wspomaganego ogrzewania zainstalowany w wentylacji mechanicznej. Dom energooszczędny natomiast wymaga już ogrzewania, jednak jest to ogrzewanie „oszczędne”. Takie domy z reguły posiadają kotły gazowe. Są też tańsze w budowie, ponieważ do ich budowy nie są wymagane tak specjalistyczne materiały budowlane.
Domy pasywne wydają się być przyszłością budownictwa, jednakże koszt, jaki za sobą pociągają jest duży. Duże są również ograniczenia architektoniczne, których należy przestrzegać projektując takie domy. Domy energooszczędne są natomiast bardzo ciekawą propozycją, ze względu na ekonomikę budowy, jak i użytkowania. Domy energooszczędne, a domy pasywne? Oba rozwiązania są dobrym wyborem.