Domy modułowe to konstrukcje prawie w całości powstające w fabryce, gdzie powstaje ich konstrukcja, wykończenie, a nawet instalowane jest wyposażenie. Nazywamy je domami modułowymi, ponieważ ich części powstają z modułów, najczęściej sześcianów o kilku standardowych wymiarach oferowanych przez producenta. Elementy takie są dowożone na plac budowy i składane przez firmy zajmujące się ich produkcją.
Projekty domów modułowych są najczęściej oferowane przez ich producentów, którzy posiadają szereg rozwiązań do wyboru. Należy jednak pamiętać o tym, że są to konstrukcje proste. W przypadku potrzeby bardziej wyszukanych rozwiązań niezbędna będzie współpraca z architektem. Niektóre firmy oferujące domy modułowe oferują również usługę adaptacji swoich projektów. Ceny domów modułowych są bardzo atrakcyjne, najczęściej oscylują w zakresie 1500 do 2000 złotych za metr kwadratowy. Ich cena w dużej mierze zależy jednak od technologii oraz konkretnych rozwiązań projektowych.
Domy modułowe są bardzo ciekawą alternatywą dla konstrukcji murowanych. Warto wymienić ich zalety i wady:
Zalety-
-bardzo szybki czas realizacji
-możliwość realizacji nawet w najtrudniejszych warunkach gruntowych i krajobrazowych
-łatwość transportu, dom modułowy może nawet zmienić swoje położenie w razie potrzeby
-łatwość rozbudowy
Wady-
– technologia budowy stwarza spore ograniczenia
– konieczność użycia dźwigu
– konieczność korzystania z firmy specjalizującej się wykonywaniem tego typu budynku
– ograniczenia wymiarowe i architektoniczne
Przemyślany projekt domu modułowego przemienia jednak wady tej technologii w zalety. Domy modułowe w wersji nowoczesnej są świetną możliwością dla osób odważnych do zdecydowania się na krok oznaczający budowę domu innego niż sąsiedzi. Zalety ekonomiczne są jednak bezsprzeczne. Umiejętnie zaprojektowana forma architektoniczna nie będzie ustępowała tradycyjnym projektom, a w najczęstszych przypadkach będzie od nich ciekawsza. Wnętrza domów modułowych są również bardzo ciekawe ze względu na dużą liczbę przeszkleń w tego typu domach. Nowoczesny charakter oraz modułowość tych domów wydają się być przyszłością budownictwa jednorodzinnego.
Domy modułowe wykonuje się z użyciem prefabrykatów z różnych materiałów. Najpopularniejszymi materiałami są zdecydowanie drewno oraz stal. Wyróżnić trzeba również keramzytobeton, panele styropianowe czy płyty zrębkowo-cementowe.
Moduły są oferowane w kilku wariantach wykończenia. Podstawowy moduł domu ogranicza się do stanu surowego zamkniętego z elementami wykończenia, drzwiami zewnętrznymi oraz oknami, dachem i podstawowymi instalacjami.
Droższe opcje elementów domów modułowych zawierają także pełne wykończenie wnętrz oraz kompletne wyposażenie łazienek.
Nie ulega wątpliwości, że technologia modułowa to nowoczesny i interesujący sposób posadowienia budynków. Jest szczególnie polecana dla inwestorów, którym zależy na szybkim czasie realizacji inwestycji. Moduły powstające w halach produkcyjnych docierają na miejsce budowy po maksymalnie kilku miesiącach, a po niespełna koku dniach budowa domu jest już ukończona. Zanim jednak „zamontujemy” dom na działce należy przygotować fundamenty. Moduły możemy wznosić nawet w okresie zimowym.
Podobnie jak w technologii szkieletowej żywotność domów modułowych może być długa Niektóre firmy udzielają nawet 25 letniego okresu gwarancyjnego. Dom modułowy nie będzie raczej budynkiem zamieszkiwanym przez wiele pokoleń, ale zapewni nam długotrwałe, bezproblemowe użytkowanie. Dlatego warto dokonać indywidualnej analizy korzyści oraz kosztów wykonania domu modułowego. Dla niektórych inwestorów będzie to wygodne i polecane rozwiązanie, które pozwoli na zaoszczędzenie czasu, a także środków finansowych.