Nowoczesne domy z bali
20 sierpnia 2018
Nowoczesne domy modułowe
20 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie

Nowoczesne domy z drewna

Widok na ogród.

Nowoczesne domy z drewna i szkła

Nowoczesne domy z drewna i szkła są bardzo ciekawą propozycją dla osób planujących budowę domu. Istnieje wiele możliwych technologii budowy domu z drewna. Najpopularniejsze to system szkieletowy, domy wykonane z bali oraz z drewna klejonego. Domy w systemie szkieletowym to rozwiązanie bardzo ekonomiczne i proste w realizacji. Konstrukcja takich domów jest lekka i nie wymaga budowy dużych fundamentów. Realizacja domu w takiej technologii jest szybka i może być prowadzona przez cały rok (z uwagi na to iż jest to technologia sucha). Domy z bali to rozwiązanie bardziej masywne, oferujące zupełnie inny charakter zabudowy. Konstrukcje z drewna klejonego są natomiast najnowocześniejszą opcją. Drewno klejone jest materiałem konstrukcyjnym oferującym bardzo dobre parametry konstrukcyjne. Warto prześledzić realizacje budynków  w tej technologii.

 

Nowoczesne domy z drewna i kamienia

Nowoczesne domy z drewna i kamienia mogą być bardzo atrakcyjne w swojej formie i w zależności od sposobu wykończenia elewacji mogą mieć zupełnie odmienny charakter. Możliwe jest wykończenie ścian drewnem lub tynkiem- możliwości są w zasadzie nieograniczone.

 

Nowoczesne domy z drewna całoroczne

Domy z drewna to oczywiście rozwiązania całoroczne. Przy realizacji takich domów bardzo ważny jest właściwy wybór drewna z którego wykonamy konstrukcję budynku. Drewno takie powinno być suszone przemysłowo i posiadać wilgotność niższą od 18% o odpowiednio wykończonej powierzchni. Rozwiązanie to zagwarantuje trwałość. Polscy wykonawcy często zapominają o tym najważniejszym aspekcie budowy i używają drewna nie przystosowanego do budowy domu całorocznego w systemie szkieletowym.

 

Nowoczesne domy z drewna projekty

Największe zalety domów w systemie szkieletowym to ich szybka realizacja, nieduża cena oraz łatwość wykończenia. Warto jednak pamiętać, iż takie konstrukcje szybciej niż tradycyjne będą wymagały konserwacji. Domy szkieletowe charakteryzują się również małą bezwładnością cieplną. Znaczy to tyle, iż domy takie bardzo szybko się wychładzają kiedy zostanie wyłączone ogrzewanie oraz szybko nagrzewają w sytuacji odwrotnej. Mimo to ogrzewanie domów w konstrukcji szkieletowej jest zwykle tańsze od ogrzewania budynków murowanych.

Nie sposób nie wspomnieć o ograniczeniach projektowych związanych z technologią. Aby uzyskać rozpiętość stropów większą niż 4.5 metra należy stosować belki. Z tego względu warto wybrać projekt indywidualny w którym konstrukcja budynku będzie ściśle dopasowana do potrzeb jego przyszłych mieszkańców i nie będzie stanowiła ograniczeń w projekcie domu.

 

Nowoczesne domy z drewna cena

Szkielet domu kanadyjskiego wraz z wykończeniem w standardzie deweloperskim to wydatek rzędu od 2-3 tysięcy złotych za metr kwadratowy w zależności od systemu budowy na jaki się zdecydujemy. Nie można nie wspomnieć, iż cena zależy również od skomplikowania projektu oraz materiałów wykończeniowych użytych do jego realizacji. Wpływ na cenę ma również wybór wykonawcy domu.

W porównywaniu kosztów domu drewnianego z murowanym odpowiednikiem pod uwagę należy wziąć czas trwania realizacji inwestycji, który w pierwszym wypadku jest znacznie dłuższy.

 

Nowoczesne domy z drewna klejonego

Zalety budynków w wykonanych z drewna klejonego są związane z tym, że drewno klejone jest lekkie i ma imponujące możliwości konstrukcyjne. Jest też materiałem ciepłym co oznacza iż pozwala uzyskać cieńsze przegrody zewnętrzne w stosunku do technologii tradycyjnej. Warto również wymienić doskonałe właściwości akustyczne domów w technologii drewna klejonego. Drewno takie nie pęka, nie skręca się. Decydując się na budowę domu w tej technologii podstawą jest wybór indywidualnego projektu i zdecydowanie się na współpracę ze sprawdzonym architektem, ponieważ rozwiązania te wymagają precyzyjnie rozwiązanych detali architektonicznych.